اخبار و عکس های بسکتبال
 
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


FIBA World Championship Basketball - Women - Czech Republic 2010
برنامه کامل مسابقات جهانی بسکتبال بانوان......

ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 شهریور 1389 توسط دانیال
- توپ را می توان با یک یا هر دو دست به هر جهتی پرتاب کرد. 2- به توپ می توان با یک و یا هر دو دست به هر جهتی ضربه زد (مشت زدن به توپ مجاز نیست). 3- بازیکنان نمی توانند با توپ بدوند اما می توانند آنرا از محلی که دریافت کرده اند پرتاب کنند. بازیکنی که در حال دویدن با سرعت توپ را دریافت می کند درصورتیکه سعی در توقف کند مستثنی است. 4- توپ باید در یا بین دستان گرفته شود و از بدن نمی توان برای گرفتن توپ استفاده کرد. 5- تنه زدن، نگه داشتن، هل دادن، پشت پا زدن و یا ضربه زدن به بازیکن حریف به هر شکل مجاز نمی باشد. اولین تخلف از این قانون توسط هر یک از بازیکنان بعنوان خطا محسوب شده و دومین خطا باعث اخراج وی تا کسب امتیاز بعدی می گردد. در صورتیکه قصد آسیب رسانی مشهود باشد، بازیکن برای تمام طول بازی اخراج شده و حق جایگزینی ندارد. 6- مشت زدن به توپ خطا محسوب می شود و تخلف از قوانین شماره 3، 4 و 5 خواهد بود. 7- در صورتیکه هر یک از طرفین 3 خطای متوالی انجام دهد، یک گل برای حریف منظور خواهد شد (منظور از متوالی اینست که حریف در فاصله این خطاها مرتکب خطا نشود). 8- گل زمانی اتفاق می افتد که توپ با ضربه و یا پرتاب از زمین به داخل سبد وارد شده و در آن باقی بماند، مشروط بر اینکه مدافعین گل را لمس نکرده و مزاحمتی برای آن ایجاد نکرده باشند. در صورتیکه توپ روی کناره ها باقی بماند و حریف سبد را حرکت دهد، گل محسوب خواهد شد. 9- در صورتیکه توپ از زمین خارج شود باید توسط اولین نفری که آنرا لمس می کند به داخل زمین پرتاب گردد. در صورت اختلاف نظر، سرداور باید توپ را مستقیما بداخل زمین پرتاب کند. پرتاب کننده، برای پرتاب توپ از بیرون زمین، 5 ثانیه زمان در اختیار دارد. در صورت تخلف، توپ به حریف واگذار می شود. اگرهر یک از طرفین در تاخیر بازی پافشاری کنند، سرداور خطای آن تیم را اعلام خواهد کرد. 10- داور مسئول قضاوت برای بازیکنان است و باید خطاها را یادداشت کرده و سرداور را پس از 3 خطای متوالی مطلع کند. همچنین وی می تواند بازیکنان را بر اساس قانون 5 اخراج کند. 11- سرداور مسئول قضاوت روی توپ است و باید در مورد زمانی که توپ در جریان بازی است یا خارج از زمین است و مالکیت توپ و همچنین محاسبه وقت تصمیم گیری کند. سرداور باید گل شدن توپ را تعیین کند، امتیازات را محاسبه نماید و سایر وظائف معمول سرداور را انجام دهد. 12- زمان بازی دونیمه 15 دقیقه ای و یک استراحت 5 دقیقه ای بین دونیمه است. 13- تیمی که بیشترین امتیازات را در این زمان بدست آورد برنده اعلام می شود. در صورت تساوی، با موافقت کاپیتانهای 2 تیم، بازی تا کسب یک گل دیگر قابل ادامه است.آرشیو ها: آموزش ها، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 شهریور 1389 توسط دانیال
نمایشی آمریکا AND ۱

در آمریکا گروهی از بسکتبالیست‌ها که اغلب در بسکتبال رسمی آمریکا شهرت چندانی نیز ندارند (به جز تعداد محدودی از آن‌ها) تحت عنوان AND ۱ فعالیت می‌کنند. گروه AND ۱ با انجام بازی‌های نمایشی و بسیار حرفه‌ای و برگزاری مسابقاتی با جذابیت بسیار بالا هواداران بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده‌اند. لازم به ذکر است که در این بازی‌ها برای زیبایی بیشتر بازیT برخی از قوانین رعایت نمی‌شود. این بازی‌ها در قالب خیابانی (street BALL) و سالنی برگزار می‌شود ولی هیچ یک از آنها جنبهٔ رسمی ندارند.

بسکتبال خیابانی

Gus Macker Alamogordo 2009.jpg

نام بسکتبال خیابانی (street BALL) به آن دسته از بازی‌ها اطلاق می‌شود که در زمین‌های سرباز بازی می‌شود. قوانین آن، قوانین بسکتبال عادی است با تغییرات جزیی‌ای که به نسبت محل بازی متفاوت است. این دسته از بازی‌ها دارای حرکات نمایشی اند و بعضی از قوانین بسکتبال واقع در سالن در آن رعایت نمی‌شود. بازیکنان این بازی‌ها مگر در موارد خاص از لباس هماهنگ با یکدیگر استفاده نمی‌کنند.

 قوانین بسکتبال خیابانی (street BALL)

بسکتبال خیابانی تنها در یک نیمه از زمین بازی می‌شود حلقه‌های موجود در این نوع از بازی بسیار محکم و ضخیم است زیرا حرکات نمایشی که در این نوع از بسکتبال صورت می‌گیرد بسیار روی حلقه اثر میگدارد (مثل دانک) واگر حلقه ضعیف باشد شکسته می‌شود. قوانین:

  • بازی از پشت یک نیمه توسط یکی از دو تیم صورت می‌پذیرد.
  • تعداد هر تیم نباید از ۳ نفر بیشتر باشد (البته چون این قانون رسمی نیست بیش از ۳ نفر نیز ممکن می‌باشد اما چون زمین شلوغ و بازی کردن درآن دشوار می‌شود بهتر است از ۳ نفر در هر تیم استفاده شود)
  • اگر تعداد یک تیم ۲ نفر و تعداد تیم مقابل ۳ نفر باشد پرتاب‌های اوت(out) تیمی که ۲ نفر است آزاد است(البته این قانون نیز توافقی است)
  • هر تیمی که گل زد خودش از پشت نیمه بازی را را شروع می‌کند یعنی توپ را به تیم مقابل نمی‌دهد.
  • اگر یار تیم ما توپ را به حلقه زد و توپ وارد سبد نشد و در موقعیت ذوزنقه به دست ما رسید باید از آن محیط خارج شویم و بعد به سوی حلقه پرتاب کنیم در غیر این صورت خطا صورت پذیرفته‌است.
  • دراین نوع بازی خطاهای ۲۴و۳و۸ ثانیه وجود ندارد.
  • اگر توپ از نیمه زمین خارج شود اوت(out) است.
  • قوانین رانینگ(runnig)ودبل (Double)دراین بازی وجود دارد
آرشیو ها: آموزش ها، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 21 شهریور 1389 توسط دانیال

در این پست سعی میکنم تا دوستان رو با انواع پرتاب ها اشنا کنم

انواع پرتاب
نحوه پرتاب شوت

در تمامی پرتاب ها از جهات مختلف ، باید به چند نکته توجه کنیم:برای پرتاب شوت توپ را باید به شکل T گرفته شود یعنی دست چپ در کنار توپ ودست راست روی توپ (روی قسمتی که روبروی ماست )قرار داده شود.
برای پرتاب توپ باید با دست چپ به توپ جهت داده شود و با دست راست پرتاب شود ؛ به طوری که تنها مچ دست خم شود.
هنگام پرتاب(2 ثانیه قبل از پرتاب توپ به سبد)باید پا ها را مقداری خم کرده و بعد به حالت اولیه در بیاوریم هنگامی که به حالت اولیه درآمد آنگاه پرتاب میکنیم.
به هنگام پرتاب پاها باید به اندازه عرض شانه باز شود.

پرتاب ۳ گام

در هنگام بازی می‌توانیم از پرتاپ‌های سه گام استفاده کنیم. سه گام به این شکل است که وقتی به نزدیکی حلقه حریف رسیدیم درهمان حالت دویدن می‌توانیم ۳ گام برداریم و توپ را به داخل حلقه بیندازیم. به شکلی که ۲ گام برداریم و گام آخر را می پریم و توپ را در حلقه بیندازیم. به علت پرش بهتر به صورت سه گام بهترین راه برای انجام دانکینگ میباشد .


پرتاب به وسیله تخته

اگر روبروی حلقه بودید می‌توانید با استفاده از مربع روی تخته آن را در درون سبد بیندازید به طوری که آن را دقیقاً به وسط مربع بزنید.
اگر در دو سمت چپ یا راست حلقه بودید می‌توانید به ظلع بالایی مربع پرتاب کنید.
اگر زیر حلقه بودید می‌توانید از گوشه‌های مربع استفاده کنید به طوری که مقداری به سمت عقب خم شده (دراین حالت برای بهتر پرتاب کردن می‌توانید فقط یک پای خود را به سمت عقب بیاورید) و اگر به سمت چپ خم شده‌اید باید توپ را به گوشه چپ مربع بزنید و اگر به سمت راست خم شده‌اید توپ را به گوشه راست مربع بزنید.
در تمامی این موارد سرعت توپ نقش مهمی دارد مسلم است که هر چه فاصله نزدیک تر می‌شود سرعت توپ هم باید کم تر شود.

نکته : معمولا بازیکنهای حرفه ای بدلیل پایین امدن درصد موفقیت از تخته برای زدن گل استفاده نمیکنند


بلاک Block

در هر پرتاب باید به زاویه توپ توجه داشت. زیرا اگر زاویه پرتاب ما کم باشد و یا پرتاب ما در زمان نادرست صورت گیرد توپ در اصطلاح بلاک (Block) می‌شود. اکثر مواقع بهترین زاویه برای پرتاب توپ زاویه ۴۵ درجه‌است.


پرتاب ریباند

اگر تیم ما توپ را به سوی حلقه حریف پرتاب کرد و آن وارد سبد نشد، می‌توانیم با روش ریباند آن را وارد سبد کنیم. روش ریباند اینگونه‌است که در هنگامی که توپ توسط یار ما زده شد و به تخته برخورد کرد و درون سبد قرار نگرفت، ما می‌توانیم هنگامی که توپ در حال برگشتن است پریده و توپ را در همان حال که پایمان روی زمین نیست با دست آرام به تخته زده و آن را درون سبد جای دهیم .


منبع:ویکی پدیا

نوشته شده در تاریخ جمعه 19 شهریور 1389 توسط دانیال

معروف ترین توپ های بسکتبال لیگ های مختلف دنیا

توضیحات


تصویر توپ
نام توپ
نام سازنده


توپ رسمی مسابقات NBA از سال 1983 تا کنون. ساخته شده از بهترین نوع چرم
 توپ بسکتبال
توپ رسمی NBA
Splading


توپ رسمی مسابقات قهرمانی جهان FIBA ، تمام مسابقات FIBA در آسیا و Euroleague (تا 2008) و بسیاری از کشورهای اروپایی، آرژانتین و استرالیا
 
BGL7
Molten


توپ رسمی مسابقات NCAA آمریکا
 توپ بسکتبال
SOLUTION
Wilson


توپ رسمی مسابقات Amateur Athletic Union و Gas Macker آمریکا
 
TEN
Rawlings


توپ رسمی مسابقات بسکتبال Euroleague از سال 2008
 
4005
Nike


توپ رسمی مسابقات بسکتبال لیگ انگلیس و اسکاتلند
 
Elite Matchball
Baden


منبع:

نوشته شده در تاریخ جمعه 19 شهریور 1389 توسط دانیال

این پست درباره ی تمام خطا ها در بسکتبال هست


خطای 8 ثانیهتیم مهاجم 8 ثانیه فرصت دارد تا از زمین خود خارج و به زمین حریف برود.در صورتی كه 8 ثانیه به اتمام برسد خطا و توپ به تیم مقابل داده میشود.
تذكر:8 ثانیه از زمانی كه توپ به بازیكن برسد آغاز میشود.خطای ٢٤ ثانیه
تیم مهاجم تنها 24 ثانیه فرصت برای اجرای تاكتیك حمله ای دارد و قبل از اتمام 24 ثانیه باید توپ رو به حلقه برساند و امتیاز بگیرد و در صورت اتمام 24 ثانیه توپ به تیم حریف واگذار میشود.

خطای اوتاوت:زمانی كه توپ به بیرون رفت.بازیكنی كه مامور پاس دادن هست.بیش از 5 ثانیه نمیتونه توپ رو نگه داره3 ثانیه:در محوطه ذوزنقه"پنالتی" رنگش متافوت و مشخص هست.نمیتونید توپ رو 3 ثانیه بیشتر نگه دارید.


رانینگ یا گام های اضافه


در بسكتبال.هیچوقت نباید در حالی كه توپ رو با دو دست گرفتید حركت كنید.شما فقط حق دارید یك پا رو ثابت و پای دیگر را در جهت های مختلف حركت بدید.در هر صورت اگر اون پای ثابت حركت كنه خطای رانینگ محسوب میشود


تذكر:
در مسابقات حرفه ای nba معمولا حتی اگر هر دو پا مقداری جابه جا شود داوران خطا اعلام نمیكنند زیرا ارزش خطا گرفتن و 1 خطا به بازیكن اضافه كردن ندارد.زیرا بازیكن كه 5 خطا میشود تا پایان بازی باید روی نیمكت بشیند"اخراج میشود"


خطای نیمه


نیمه:اگر شما از نیمه زمین خود.به نیمه زمین حریف بروید.دیگر حق برگشت به زمین خود رو ندارید.شما به صورت تنها میتونید بیایید.ولی هیچكدوم از بازیكنان تیمتون به همراه توپ نمیتونه به زمین خودش برگرده.

خطای دبل


دبل:این خطا به معنی اینه كه اگه كسی به شما پاس داد.میتونید توپ رو بگیرید و زمین بزنید.ولی اگه دوباره توپ رو گرفتین دیگه نمیتونید زمین بزنید.اگر زمین بزنید خطای دبل محسوب میشود.
دبل زمین زدن:شما در حالی كه زمین میزنید اگر توپ از شانه شما بالاتر بیاید خطای دبل محسوب میشود.

امیدوارم خطا های اصلیه این ورزش را با شما اشنا کرده باشم

آرشیو ها: آموزش ها، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 19 شهریور 1389 توسط دانیال

پستها در زمین بسکتبال

-1 گارد رأس یا Point guard، پست 1
گارد رأس نقشی مانند کارگردان در محل فیلمبرداری دارد چون بازیها را اعلام کرده و حمله را هدایت می کند. همچنین وظیفه دارد که توپ را به هم تیمی های خود که در بهترین موقعیت قرار دارند و می توانند امتیاز کسب کنند برساند و معمولا بهترین دریبل زن و پاس دهنده در تیم است. گارد رأسها معمولا کوتاه قدترین و سریعترین بازیکنان تیم هستند و اغلب به آنها گارد اول one guard اطلاق می شود. گارد راسها را معمولا با چگونگی پخش توپ در بین بازیکنان تیم که به پاس منجر به گل یا assist می انجامد، می سنجند.

2- گارد شوتزن یا Shooting guard، پست 2
گارد شوتزن یا گارد دوم معمولا بدلیل قابلیت شوتزنی از راه دور و کسب امتیازات ناگهانی مورد توجه قرار می گیرند. این بازیکنان معمولا از گارد راسها بلند قدتر هستند و بیشتر از آنها نیز شوت می زنند. پست گارد شوتزن به پست 2 و یا گارد دوم و یا off guard نیز شناخته می شود. (این بازیکنان عمدتا از قابلیتهای بالای دفاعی نیز برخوردارند)

3- فوروارد کوچک یا Small forward، پست 3
فوروارد کوچک عموما امتیاز آور قوی و مدافع مستحکمی است. چند بعدی بودن این بازیکن از خصوصیات عادی یک فوروارد کوچک است که باید به اندازه ای قد بلند و تنومند باشد که بتواند نزدیک به حلقه باشد اما از سوی دیگر به اندازه کافی سریع باشد تا قادر به انجام بازی پیرامونی هم باشد. این پست به پست 3 نیز شناخته می شود.

4- فوروارد قدرتی یا Power forward، پست 4
همانطور که از اسم آن نیز پیداست، این بایکنان معمولا بیشتر در شاخصهای فیزیکی بازی تبحر دارند: ریباند و دفاع. فوروارد قدرتی عموما از قوی ترین بازیکنان تیم از لحاظ جسمانی است و در پست 4 بازی می کند. به این بازیکن ممکن است بازیکن پست (بازیکنی که پشت به حلقه بازی می کند) نیز اطلاق شود باین معنی که زمان زیادی را در پست پائین (نزدیک حلقه) می گذراند.

5- بازیکن مرکزی یا Center، پست 5
بازیکن مرکزی یا سنتر بسیار مهم است زیرا در هر دو سوی زمین، تیم به او اتکا دارد. این بازیکن در حمله باید قادر به کسب امتیاز از داخل (نزدیک حلقه) بوده در حالیکه در دفاع نیز باید بلاک شوت و ریباند کند. بازیکن مرکزی معمولا بلند قدترین بازیکن تیم است و سنترهای NBA حداقل 210 سانتیمتر بلندی قد دارند. سنتر بازیکن پست 5 است و اغلب به او big man و یا بازیکن پست post man اطلاق می شود

آرشیو ها: آموزش ها، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 19 شهریور 1389 توسط دانیال
پدیده بسکتبال ایران چه میگوید؟

ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 18 شهریور 1389 توسط دانیال

ججیمز یا جردن؟ادامه مطلب

برچسب ها: این وبلاگ فوتبالی هم هست،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1389 توسط دانیال
بیوگرافی یک اسطوره لبرون جیمز

ادامه مطلب

آرشیو ها: بیوگرافی ها، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1389 توسط دانیال
اسامی بازیکنان تیم ملی در مسابقات جهانی ترکیه

ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1389 توسط دانیال

بیوگرافی شکیل اونیلادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1389 توسط دانیال
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic